fbpx

Jak wybrać odpowiednie szkolenie z coachingu?

Gdy planujesz wziąć udział w szkoleniu z zakresu coachingu, warto jest zweryfikować i porównać kilka kluczowych informacji. Dzięki nim z łatwością rozpoznasz, które szkolenie rzetelnie nauczy Cię nowych kompetencji i pozwoli prowadzić profesjonalne sesje coachingowe, a które zaledwie obieduje “złote góry”. Zanim więc podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź:
1. JAKIE KOMPETENCJE ZDOBĘDZIESZ 

W tym celu przeczytaj program szkolenia. Sprawdź, czy z opisu możesz się dowiedzieć, jakiego rodzaju wiedza będzie Ci przekazana oraz jakie nabędziesz umiejętności. W branży coachingowej, zgodnie z wymogami ICF wyróżniano do tej pory 11 kluczowych kompetencji. W 2021r. kompetencje zostały na nowo zdefiniowane i aktualnie wyróżnia się ich 8.

X Pamiętaj, że krótki kurs nie pozwoli Ci rozwinąć ich wszystkich.
✅Wybierz program, który jasno wskazuje, jakie kompetencje rozwija, opisując rodzaj wiedzy, umiejętności i postaw, jakich nauczysz się dzięki niemu.

2. ILE GODZIN TRWA SZKOLENIE

Czy szkolenie trwa zaledwie kilka godzin lub jeden dzień, czy też jest to kompleksowy program, który krok po kroku uczy różnorodnych umiejętności.

X Krótki program pokaże Ci zaledwie, na czym polega coaching, ale nie będziesz miał możliwości nauczyć się prowadzenia profesjonalnego procesu coachingowego.
✅Zdobycie umiejętności coachingowych wymaga wielogodzinnych ćwiczeń i szerokiego zakresu wiedzy.
✅Aby potwierdzić nabyte kompetencje coachingowe w International Coaching Federation, zdobywając swoją indywidualną akredytację coachingową, potrzebujesz co najmniej 60h szkolenia z zakresu coachingu. 

3. KTO PROWADZI SZKOLENIE

Czy prowadzący to osoby, które mają wieloletnie doświadczenie w pracy coacha, czy też co dopiero ukończyły własne szkolenie.

X Uważaj na trenerów, którzy nie posiadając potwierdzonych umiejętności coachingowych, oferują szkolenia i usługi z tego zakresu. Nie ma ekspertów od wszystkiego.
✅To ważne, aby coachowie prowadzący zajęcia byli akredytowani – czyli posiadali nie tylko certyfikat ukończenia szkoły czy kursu coachingowego, ale także nieustannie, aktywnie sprawdzali poziom posiadanych kompetencji.
✅Coachowie akredytują się w większych, często międzynarodowych organizacjach takich jak: ICF (International Coaching Federation), IC (Izba Coachingu), EMCC (European Mentoring and Coaching Council). Dzięki temu będziesz wiedzieć, jaki poziom wiedzy i umiejętności mają osoby, które będą Cię uczyć. To ważne, aby uczyć się od autorytetów w danej dziedzinie.

4. CZY PROGRAM JEST AKREDYTOWANY

Ten punkt pomoże Ci sprawdzić, na jakim poziomie prowadzone jest szkolenie.

Krótkie kursy zazwyczaj nie posiadają akredytacji. Akredytowanie kursu wymaga od prowadzących i organizatorów precyzyjne przedstawienie programu, a nawet udowodnienie jakości nauczania! 
✅Jeśli kurs posiada akredytację, zapewne rzetelnie uczy kompetencji coachingowych. W takim programie warto wziąć udział.

Artykuł był pomocny? Polub go i podziel się nim ze znajomymi.