W tym celu przeczytaj program szkolenia. Sprawdź, czy z opisu możesz się dowiedzieć, jakiego rodzaju wiedza będzie Ci przekazana oraz jakie nabędziesz umiejętności. W branży coachingowej, zgodnie z wymogami ICF wyróżniano do tej pory 11 kluczowych kompetencji. W 2021r. kompetencje zostały na nowo zdefiniowane i aktualnie wyróżnia się ich 8.
X Pamiętaj, że krótki kurs nie pozwoli Ci rozwinąć ich wszystkich.
Wybierz program, który jasno wskazuje, jakie kompetencje rozwija, opisując rodzaj wiedzy, umiejętności i postaw, jakich nauczysz się dzięki niemu.
Czy szkolenie trwa zaledwie kilka godzin lub jeden dzień, czy też jest to kompleksowy program, który krok po kroku uczy różnorodnych umiejętności.
X Krótki program pokaże Ci zaledwie, na czym polega coaching, ale nie będziesz miał możliwości nauczyć się prowadzenia profesjonalnego procesu coachingowego.
Zdobycie umiejętności coachingowych wymaga wielogodzinnych ćwiczeń i szerokiego zakresu wiedzy.
Aby potwierdzić nabyte kompetencje coachingowe w International Coaching Federation, zdobywając swoją indywidualną akredytację coachingową, potrzebujesz co najmniej 60h szkolenia z zakresu coachingu.
Czy prowadzący to osoby, które mają wieloletnie doświadczenie w pracy coacha, czy też co dopiero ukończyły własne szkolenie.
X Uważaj na trenerów, którzy nie posiadając potwierdzonych umiejętności coachingowych, oferują szkolenia i usługi z tego zakresu. Nie ma ekspertów od wszystkiego.
To ważne, aby coachowie prowadzący zajęcia byli akredytowani – czyli posiadali nie tylko certyfikat ukończenia szkoły czy kursu coachingowego, ale także nieustannie, aktywnie sprawdzali poziom posiadanych kompetencji.
Coachowie akredytują się w większych, często międzynarodowych organizacjach takich jak: ICF (International Coaching Federation), IC (Izba Coachingu), EMCC (European Mentoring and Coaching Council). Dzięki temu będziesz wiedzieć, jaki poziom wiedzy i umiejętności mają osoby, które będą Cię uczyć. To ważne, aby uczyć się od autorytetów w danej dziedzinie.
Ten punkt pomoże Ci sprawdzić, na jakim poziomie prowadzone jest szkolenie.
X Krótkie kursy zazwyczaj nie posiadają akredytacji. Akredytowanie kursu wymaga od prowadzących i organizatorów precyzyjne przedstawienie programu, a nawet udowodnienie jakości nauczania!
Jeśli kurs posiada akredytację, zapewne rzetelnie uczy kompetencji coachingowych. W takim programie warto wziąć udział.
Artykuł był pomocny? Polub go i podziel się nim ze znajomymi.